Jdi na obsah Jdi na menu
 


Není na hradě zbytečně mnoho časopisů?

 Patřím k lidem, kteří když přijdou k hradní bráně, nejprve se proberou všemi časopisy, které jsou naskládané před ní. Obvykle jsem zklamaný a nemám, co si přečíst. Ve většině z nich naleznu jen to, co v nich bylo už před týdnem, nebo jen jeden nepříliš zajímavý článek.

V současné době u nás existuje sedm časopisů.

Hlavním hradním periodikem by měl být Denní věštec, vlastně nikoli časopis, ale noviny, které mají informovat o všem zajímavém, co se na hradě jen šustne, a dokonce i o věcech nezajímavých, protože informovat znamená dávat vědět i o tom, co je nudné. Slovo periodikum znamená, že by měl vycházet periodicky, tedy pravidelně. Upřímně řečeno, Denní věštec nikdy pravidelně nevycházel, ani nikdy o veškerých hradních událostech neinformoval.

Dále zde máme Sub Salix, Čítárnu pod vrbou. Zde mají obyvatelé hradu možnost poskytnout čtenářům své beletristické práce. Nejde o časopis v pravém slova smyslu, ale o prostor pro četbu. Obvykle se v něm dlouhé měsíce nic nového neobjeví a krátké chvíle aktivity jsou střídány dlouhými obdobími pasivity.

Třetím celohradním časopisem je módní Veneficus Tempus. Pokud se do něj chcete začíst, musíte podniknout dosti složité pátrání, neboť přímo na hradě jeho výtisky nenajdete. Jako samizdat ho vydává paní profesorka Lenůlie Čihůlková, nebo možná spíše vydávala. Poslední článek v něm vyšel v prosinci.

Mimoto existují časopisy jednotlivých kolejí. Pravidelný přísun článků z nich nacházíme pouze v časopisu koleje havraspárské Corvinus Declaratio. Co čtrnáct dní vychází jedno číslo. V současnosti se tento způsob snaží napodobit nebelvírský časopis Lví tlapou, ovšem s periodicitou jeden měsíc. Oba časopisy musí tisknout, co se naskytne, aby bylo číslo články zaplněno.  Zbývající dva časopisy, mrzimorský Žlutý Trimeles a zmijozelský Hadí král, postupují stejně jako časopisy celohradní: pokud někdo něco napíše, otiskneme to, pokud ne, nic nebude. V případě Hadího krále platí obvykle druhá možnost.

Obraz kouzelnického tisku na naší škole nevypadá utěšeně. Článků je málo a jejich zajímavost a kvalita silně kolísá. O smyslu existence většiny časopisů se dá úspěšně pochybovat. Proč tomu tak je? Hlavně chybí novináři. Průměrný obyvatel hradu se této merlinulibé činnosti nevěnuje. Obvykle totiž má spoustu jiné práce, alespoň je-li aktivní. (V opačném případě nedělá nic.) Nemám chuť vyjmenovávat všechno, co mohou lidé na hradě dělat, evidentní však je, že jen malá část z nich si při všech aktivitách (nebo neaktivitách) najde čas napsat článek, nemluvě o tom, že by si na něm skutečně dal záležet.

Nefunguje ani žánrové rozlišení časopisů. Teoreticky by se Denní věštec měl věnovat aktualitám z hradu, Sub Salix beletrii (zde tomu tak skutečně je, pokud se tam ovšem něco objeví), Veneficus Tempus módě a kolejní časopisy dění v kolejích. Fakticky však platí, že se téměř všichni věnují všemu, vlastně náhodně (s výjimkou Sub Salix a Veneficus Tempus, jejichž vydávání je však velmi nepravidelné).

Otázka tedy zní: Není na hradě příliš mnoho časopisů? Nebylo by vhodnější mít jen jeden, ale skutečně fungující? Tedy pouze Denního věštce, do nějž by přispívali všichni, kteří se chtějí novinařině věnovat, a netříštily by se tak novinářské síly, kterých je málo?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

není :)

(Queti, 27. 5. 2013 0:17)

Článku jsem si všimla až dnes - projití všech časopisů zkouším jen jednou za čas - a líbí se mi, zasloužil by si mnohem větší pozornost - kterou by možná v DV měl spíše.

Ale, trochu paradoxně vzhledem k předcházejícímu, mi množství časopisů - tedy hlavně ty kolejní - přijde dobré - v historii nastaly případy, kdy DV nevydal článek, který si vydání zasloužil nebo kdy skupina studentů pořádala akci, pro kterou se jim hodilo být vlastními pány časopisu. A celkově si víc lidí zkusí organizaci, korektury... Takže dokud to někdo chce dělat, ať časopisy vzkvétají a přežívají :)

Samotný problém sledování co se děje je u článků poměrně jednoduchý - u časopisů, které vydávají jednou za 2 týdny/měsíc/jednou za čas větší dávku článků, mi vyhovuje, když nový výtisk dostanu přímo u hradní brány - a většina vydání je opravdu avizována.
Denní věštec teď poslední dobou vydává neustále - tak ten si vyzvednu sama, otázkou pak je jen SubSalix, který ale je nejméně časově závislý, takže když novou várku čtení připomene jednou za čas, když se toho nasbírá víc....
Jediné, na co tohle nestačí jsou nové komentáře, občas se někde strhne trochu diskuze....a bohužel, málo často, možná i proto, že o komentářích ostatních nevíme.... Tam leda kdyby se provedlo něco jako RSS čtečka na ostatní časopisy, která by měla výstup v DV jako speciální sloupec... Nevím, jak technicky náročné by to bylo/které časopisy jsou v systémech, které to umožňují snadno... A pokud by takovéhle tiskové centrum už vzniklo, ať už opravdu technicky, nebo jako týdenní souhrny v DV, nebyl by důvod řešit, že některý časopis momentálně vydává tři věci do měsíce.

Vžů, jsem se nějak rozepsala :) No nevadí, je to důkaz toho, že článek byl podnětný :)

Re: není :)

(Queti, 27. 5. 2013 0:21)

a ještě dodatek - případně jak náročné by bylo časopisy, které RSS neumí, přesunout někam, kde to půjde - třeba Lví tlapa má pro mě zrovna nešťastný systém měsíců - na hlavní stránce nevidím, jestli je něco nového, o nových komentářích ani nemluvě... Vypadá pěkně, ale na to, že je web nový, je to trochu škoda.

Re: Re: není :)

(Lily , 29. 5. 2013 0:30)

Tento web je jen dočasný, chtěli jsme se zbavit toho domečku na starých stránkách a konečně Vám ukázat jak ta lví tlapa vlastně vypadá ;)
Dočkejte času..

A k tématu: souhlasím, že témata pro články se s pěti časopisy hledají dost těžko. Asi se nevyhneme tomu, aby se někdy překrývaly na druhou stranu může být zajímavé podívat se na různý úhel pohledu. Souhlasím s tím, že výpis aktuálních komentářů je dobrá vychytávka šetřící čas a posunující časopis někam dále.

Re: Re: Re: není :)

(Queti, 30. 5. 2013 2:33)

Pokud je tento web mezikrok, pak nemám námitky.

Překrývání témat mi rozhodně nevadí, je jasné, že vznikají různé pohledy a u některých momentů bylo zajímavé sledovat, jak to pojal který kolejní časopis - na čí stranu se přiklonil a tak podobně.

Ad Nebelrach - chápu:)
Zrovna u Lví tlapy ta "nutnost vytvořit obsah" vede k věcem, které se dobře čtou...

Když už mě to díky vám napadlo, pokud by byla možnost mít někde společný výpis "nové články v hradních periodikách", případně "i poslední komentáře v hradních periodikách", byli byste pro i pokud by to znamenalo jednu podmínku navíc kladenou na sídlo časopisu?

Re: není :)

(Nebelbrach, 29. 5. 2013 16:15)

Jak píšete, v DV by tento článek vzbudil více pozornosti. A vzhledem ke svému tématu by tam asi patřil více. Jenže LT také musí mít něco, co by tiskla. :-)